• dle 10.2
  • ,
  • наши фильмы
  • Регистрация    Войти
    В Судаке идут работы по ремонту причала

Категория: Новости

МУП ГОС "Судакмортранс" ведет работы по ремонту городского причала. По словам директора предприятия Сергея Троицкого, работы планируется закончить в течение нескольких дней.

Как сообщил директор предприятия "Судакмонртранс" Сергей Троицкий, ремонтные работы разбиты на несколько этапов. На первом были установлены ограждения, которые обезопасили отдыхающих на пляжах вокруг причала на время проведения работ.

Вторым этапом стало усиление и защита от коррозии свай в районе переходного уровня берег-море.

Третий этап начался 13 июля - сотрудники "Судакмортранс" приступили к монтажу металлоконструкции и усилению верхнего ростверка. Кроме монтажа металлического перехода, будет также произведен демонтаж бетонной конструкции - она будет распилена по частям и убрана. Это позволит снять со свай нагрузку порядка 20 тонн.

Помимо этого с фирмой "Югинвестстройсервис" уже заключен договор на испытание этой конструкции, а в ближайшее время будет заключен договор с московской фирмой "Союзморниипроект" на обследование, освидетельствование и ввода пирса в эксплуатацию.

КОММЕНТАРИИ (2)
    torres 1 августа 2016 06:39
    Very accepted affluence brands Dior, cast few, but anniversary seems to accept launched a beauteous the apple can not, or whether it is a chanel replica handbag, to allure a ample amount of all-embracing stars, models, fashionistas blessing, annihilation beneath abatement not abstain the big brilliant style. To add amount to the beauteous material, Dior adept aswell added for the appropriate case of a alternation of actual clear brownish leather, Diorever Tyrant amalgamation actualization looks added like a actual aerial business replica chanel uk bags, simple and able, but with the trend of avant-garde elements blush Diorever Tyrant amalgamation is aswell actual acceptable for clay evening, appear the banquet have to forward teams with a actual attractive. Another cool fashionable Queen Fan lv replica alternation bag with Diorever alternation absolutely somewhat agnate place, of course, is the aboriginal to appearance off this faculty of Tyrant blush covered it, as iconic Dior 2016 series, whether or diorama Diorever They allure endless stars sought.
    Цитировать          1
    swiss rolex 9 сентября 2016 11:44
    Whether its Patek Philippe, Rolex or replica rolex added brands, their new accepted models are do altered and acquired from uk replica watches their best pieces–we see a absolute retreat to the best market. There are beneath and beneath of replica watches uk these abundant best pieces that abide in aberrant condition and those absolutely aberrant pieces will alone abide to acknowledge over time,” said Reginald Brack, chief carnality admiral and all-embracing arch of retail for watches at Christie's in an April, 2015 Cigar Aficionado annual feature.
    Цитировать          2
    Ваше Имя:
    Ваш E-Mail:

Введите два слова, показанных на изображении: